Rob, čo ťa baví, resp. venuj sa tomu, čo ti ide najlepšie. Základné heslá či myšlienky slobody v práci či práce postavenej na unikátnych prednostiach, talente a vášni. Niektorí už vieme, máme jasno a ideme svojou cestou. No aj keď sa to niekedy na prvý pohľad nezdá, sú ľudia, ktorý sa pýtajú: „V čom som dobrý? Čo je mojou silnou stránkou? Čo je mojou vášňou?“

A nie je ich málo.

Odpovede na tieto zásadné otázky dnes poskytuje ktokoľvek. Rôzni koučovia či motivátori na svojich seminároch, tréningových programoch, prednáškách či v knihách. Uvádzam malý výber z niekoľkých zdrojov, ktoré v on-line svete či svete úspešných znejú asi najčastejšie – a mnohom sa zhodujú. Za prípadné ďalšie zdroje, linky či návody budem vďačný v komentároch.

Tomáš Hajzler: kto hľadá, nájde

Pre zatiaľ „naj“ šíriteľa práce založenej na vlastných prednostiach a talente je táto téma jednou z kľúčových – okrem blogu či kníh sa ňou dôkladne zaoberá aj vo svojich kurzoch. Možno najkomplexnejším návodom je jeho „23 spôsobov, ako nájsť svoj „důlek“ (rozumej: svoje silné miesto, talent a vášeň). Vrátanie myšlienky „experimentovanie so životom prináša človeku trvalé prekvapenie“ a odporúčania, že nájde len ten, kto naozaj hľadá.

Vo svojej novej knihe „Peníze nebo život?“ cituje aj Marcusa Buckinghama, podľa ktorého sa pri hľadaní silných stránok máme orientovať na činnosti, ktoré nás skutočne bavia. Ktoré sú to? Majú 4 parametre:

  • človek sa na ne teší (ako sa cíti pred)
  • pohlcujú ho (ako sa cítim počas)
  • cnie sa mu po nie (ako sa cíti po)
  • je v nich úspešný

Pavel Říha: spýtajte sa druhých

Pavel Říha sa „v sieti“ preslávil ako prekladateľ kníh a textov spisovateľa, minimalistu a propagátora jednoduchého života Lea Babautu na zenhabits.cz či ako autor webu uspechvsiti.cz o tom, ako sa stať úspešným v tom, čomu sa venujete.

„Keď neviete nájsť svoju vášeň v prítomnosti, čo tak prehľadať svoju minulosť či budúcnosť“ pýta sa v dôležitej časti tohto webu a uvádza aj niekoľko praktických cvičení. Jedným z nich je aj položenie si tejto otázky, ktorá nám možno poskytne cenný odstup od seba samého a pomôže zbadať veci, ktoré možno „pre oči“ nevidíme:

V jaké oblasti mě druzí opakovaně žádají o radu?

David Kirš: predstavte si seba vo Wikipédii

David Kirš je úspešný a prudko kontroverzný český podnikateľ, ktorý do Česka i Slovenska priniesol okrem iného ideu podnikania, na základe ktorej môže každý byť úspešný vzdelávaním ostatných v oblasti, v ktorej sa vyzná či je expertom: tzv. infopodnikanie. Jeho know-how je niekedy možno príliš jednoduché či dokonca až demagogické, v každom prípade však ľuďom pomáha otvoriť oči, aby našli to, v čom sú dobrí, čo ich baví a čo dokážu premeniť na úspešný biznis.

A spôsoby, návody či postupy, ako nájsť „seba samého“, zabrali takmer polovicu obsahu jeho nedávneho 2-dňového živého seminára. V mnohom pritom rezonujú s tipmi dvoch už citovaných pánov. Aj tento jeden, ktorý sa mi páči najviac: skúste si sami pred sebou napísať pár viet, resp. celý odstavec, ktorý by ste chceli o sebe prečítať vo Wikipédii. Pár viet a podstatných bodov, ktoré v živote už máte alebo ich tam chcete mať. Možno to pomôže. Ak teda vo Wikipédii ešte nie ste:)

Share →

One Response to Nájdi to, v čom si dobrý. Ale ako?

  1. […] si aj ďalšie tipy od iných osobností. A o tie svoje sa podeľ v diskusii:) Share → (function(d, s, id) { var js, fjs = […]