Ako nájsť to, v čom som dobrý? Podstatná otázka, vďaka ktorej môžeme začať hľadať či vytvoriť si prácu snov ušitú priamo na nás. Jednu z možných odpovedí poskytuje americká spisovateľka Susan Cain vo svoje knihe Ticho. O tejto výnimočnej knihe sa v posledných rokoch veľa hovorí aj píše a určite nie náhodou: vyzdvihuje totiž skrytú silu či silné stránky introvertov, ktorých vo svete tímovej práce často prekričia extroverti, čím sa ich prínos takpovediac stráca. Určite o nej napíšem viac, upútal ma však Susanin návod na nájdenie cesty, ako spoznať sám seba – teda a hlavne svoje silné stránky či vášne, pre ktoré sa občas oplatí byť aj niekým iným.

Susan Cain hovorí o troch základných krokoch:

  • vráťme sa v myšlienkách k tomu, čo sme milovali ako deti. Čím sme chceli byť, keď „budeme veľkí“? Podstatným však nie je ani samotné povolanie, ale to, čo za ním stojí, resp. motivácia, prečo sme ho chceli dosiahnuť. Napríklad kto chcel byť hasičom, tak pravdepodobne chcel zachraňovať ľudí v núdzi alebo riadiť veľké auto. Tanečnica: kvôli potlesku divákov, noseniu krásnych šiat či išlo o obyčajnú radosť z tanca? Táto motivácia „stať sa“ tým či tým možno napovie veľa.
  • zamerajte sa na prácu, ktorá vás podvedome priťahuje. Ak pracujete v banke, no neviete sa odtrhnúť od rozhovorov s klientmi alebo ste komerčný právnik, ktorý prirodzene smeruje k pomoci neziskovým projektom či ohrozeným skupinám bez peňazí na právnu pomoc, môže byť rozanalyzovanie „magnetických“ činností skvelým vodítkom.
  • nakoniec to najlepšie: zamerajte sa na to, čo závidíte. Závisť nie je pekná vlastnosť, ale hovorí pravdu: najviac totiž závidíme tým, ktorí majú, to čo chceme. Kolegovia, priatelia, príbuzní či verejné osobnosti: prejdite si ich a buďte k sebe úprimní. Dozviete sa o sebe čosi nové, čo vám možno pomôže posunúť sa ďalej či zmeniť svoj život.

Prečítaj si aj ďalšie tipy od iných osobností. A o tie svoje sa podeľ v diskusii:)

Share →