Prvá slovenská „Sloboda NaŽivo“ nebola len o firmách, práci a podnikaní. Celým dňom sa tiahol apel na slobodu ako takú aj akúsi širšiu zodpovednosť, ktorú za seba a svet navôkol máme. Konferencia prekypovala pestrosťou tém, rečníkov a myšlienok. Svoje príbehy či inšpiráciu sprostredkovalo viac než 20 prednášajúcich (áno, aj hrajúcich a rozohrávajúcich :)) a to v 3 tematických blokoch. Pár postrehov, inšpirácií a dojmov:

Sloboda osobná – rozhorči sa a zmeň svoj život

Po „rozhorčenom“ (prezentácia s názvom „Človeče, rozhorči se!“) úvode Tomáša Hajzlera, v ktorom zhrnul svoje základné srdcové témy, nás trochu upokojil Marián Kolník s úprimnými slovami doslova zo srdca – o osobnom poslaní ako povolaní k službe či službe ako slobody daru. Pre mnohých bol práve on jedným z vrcholov celého dňa. Nasledovali konkrétnejšie a praktické  „success stories“Mirka Števková prezentovala príbeh svojho „dieťaťa“ – projektu jaspravim.sk – ako spôsobu, vďaka ktorému môže ktokoľvek so svojou záľubou či silnou stránkou pomôcť iným a zároveň aj sebe. Manželia Kuropkovci s Agnes Loveckou jedného dňa svoje „virtuálne“ zamestnania (daňový právnik+advokátka+manažérka) vymenili za prácu vo vlastnom vinárstve. Možno stojí za to zamyslieť sa nad zmyslom tej našej práce:) Slová vystriedala muzika: Tono Gúth s kapelou La3no Cubano účastníkov rozbubnoval a dal im pocítiť, aké je to byť súčasťou väčšieho tímu: „Každý v kapele má svoju rolu a nikto nemôže dlho sólovať, lebo sa vyčerpá“.

Sloboda firemná – aj v korporácii

„Sloboda nie je žiadnou „sexi nálepkou“, ale spôsobom života“ – blok o firemnej slobode začal Michal Meško (always smiling :)) so svojou teóriou o facebookovej generácii. Zaujímavé skúsenosti predniesli zástupcovia slobodných IT firiem. Podľa Juraja Blichára zo spoločnosti Unitea sloboda nie je pre každého a spolupracovníkov odporúča vyberať si práve podľa tohto pravidla. Martin Palička a Jiří Štepán z Etnetery priblížili detaily svojho experimentu s demokratickou voľbou nového sídla, v ktorej mali možnosť rozhodovať všetci zamestnanci. Výsledok? Sloboda v práci neznamená demokraciu, na niektorých úrovniach je vhodnejšia meritokracia.

„Kreativita je dar. Dar okoliu“. Podľa Nely Zainuddin neznamená kreativita nič iné, než nezvyčajnú kombináciu vecí, ktoré už niekde existujú a my ich len zaznamenávame či dávame dokopy. Na krátkom cvičení s účastníkmi (áno, opäť bolo treba vstať zo stoličiek) názorne ukázala, že nefunguje automaticky, ale s ňou treba o čosi tvrdšie pracovať. Za väčšie a silnejšie značky vystúpila Nina Maláková s „ikeáckymi hodnotami“ a prvkami slobody v Ikey a Markus Breyer zo slovenskej pobočky Microsoftu predstavil spôsoby, ako svojmu tímu umožňuje pracovať vo flexibilných a otvorených priestoroch a tak trochu v rámci možností prispieť k slobode. Otázka „PreČo“, vzájomná spoluprácu a otvorenosť vyjadrená napríklad verejnou tabuľou informujúcou o stave rozpracovanosti úloh – tieto prvky prepájajú „agile“ a „scrum“ so slobodou v práci (Dušan Kocúrek)„Firemný“ blok uzavrel Ján Košturiak ľudským a prorodinným apelom na podnikanie a firmu ako rodinu, ktorá prináša predovšetkým úžitok druhým.

Sloboda v spoločnosti – keď sa chce, ide to

Nadšený šíriteľ intuitívnej pedagogiky Peter Živý – sa ako na každej slobode naživo – s ľudmi hral. Keď zmeníme svoje sedenie či postoj, uvidíme veci inak, z nového uhla pohľadu – čo nikdy nie je na škodu. Trochu mrazivejšie fakty o našej skutočnej slobode na Slovensku predniesol Radovan Ďurana z INESS – áno, štát nám berie 50% zarobených peňazí, pričom, čo sa s týmito peniazmi stane, reálne príliš ovplyvniť nedokážeme. Podnikanie a zamestnávanie sú zaťažované zbytočnými reguláciami a nákladmi – v niektorých oblastiach biznisu je veru o slobode hovoriť ťažké. Potešil však svojím príbehom (od bankového analytika, ktorý svojich klientov ani reálne nestretáva k zmysluplnejšej práci pre krajinu) a nádejou plynúcou zo zvyšovania fiškálnej gramotnosti (raz s tým možno pohneme). S tým, čo sa mu nepáči, je vždy pripravený pohnúť aktivista Juraj Hipš – z niekdajšieho bojovníka „proti“ sa stal presadzovateľ „za“. Príkladom môže byť zriadenie školy, do ktorej deti baví chodiť či jeho experiment s lokálnou menou.

 

Azda najlepšiu „šou“ má na svedomí starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký. Keď sa chce, dá sa: založil obecný podnik, nezamestnaných premenil na pracujúcich, zodpovedných a prosperujúcich a dokonca „vypiekol“ aj s lacnou čínskou konkurenciou. Svojím humorom, bezprostrednosťou a vychodňarskym slovníkom doslova „zabil“, no podobný účinok mal jeho obsah – videozáznam z jeho vystúpenia (čoskoro) by mal byť súčasťou povinného vzdelávania nielen komunálnych politikov.

 

Ďalší príbeh o aktivite s dobrým koncom – tj ako z chátrajúcej verejnej budovy urobiť živé komunitné centrum – porozprávala Illah Van Oijen. Bol to práve príbeh o Starej Tržnici, v ktorej sa konferencia odohrávala. Ak však nevládzeme či nestíhame robiť „veľké“ veci, stačí málo. Stanislav Boledovič hovorí, že stačí si vybrať oblasť, ktorá nás hnevá a venovať jej 1% času, príp. 1% peňazí. Aj takýto príspevok urobí svoje a takýto záväzok neskôr v praxi narastie do hlbšej angažovanosti.

 

Nielen prednášky, káva či jedlo – jedným z výstupov podujatia boli aj osobné stretnutia, komunikácia a vzájomná inšpirácia. Zaujímavou správou je, že po dvoch českých ročníkov obsahovala slovenská Sloboda NaŽivo predovšetkým rečníkov, firmy a projekty zo Slovenska – nie, to je dokonca skvelou správou 🙂 Vďaka za úžasný event patrí najmä realizačnému tímu. Videá z jednotlivých prednášok budú zverejnené na webe konferencie v priebehu decembra. Niekoľko fotiek tu a tu plus pár dojmov účastníkov:

Foto: Martina Photography + realizačný tím

Video: Alena Paľová

 

Share →

2 Responses to Sloboda NaŽivo 2013: jej tretí ročník bol na Slovensku. A bola skvelá

  1. […] čítam blog z kofery, zisťujem, že tých myšlienok bolo skutočne veľa, a každý si odniesol pre neho tie […]

  2. […] vypadnúť 17. December 2013 · Napísal Peter · Leave a Comment Na novembrovej “Slobode NaŽivo 2013″ odznela v prednáškach viacerých rečníkov z firemného sektora téma otvorených a spoločných […]